Çiğ Köfte Bayisi Açmak İçin KOSGEB Desteği ve Franchise

20 Temmuz 2020 ile admin

Çiğ köfteci dükkânı açmak veya çiğköfteci olmak son dönemlerin en karlı girişimleri arasında kabul edilen yöntemlerden bir tanesi olur. KOSGEB tarafından da desteklenen ve karlılığı ile dikkat çeken çiğ köfte dükkânı kurmak için neler yapılabileceğine gelin daha yakından bir göz atalım!

Girişimcilik ruhunu farklı alanlarda yansıtmak ve insanlara hizmet etmekten keyif almak için çiğköfteci olmak isteyenler franchise araştırması yapmadan evvel KOSGEB destek programları noktasında hangi yardımları alabileceğini merak eder. Kadın veya erkek fark etmeksizin girişimcilerin istihdam sağlaması ve ülke ekonomisini canlandırması adına tercih edilen KOSGEB desteklerinin çiğköfte dükkânı açma noktasında da sunuluyor olması gerçekten büyük bir avantaj olarak kabul edilir. Peki, çiğköfte dükkânı açmadan evvel KOSGEB desteği almak için nasıl bir yöntem izlemeniz gerekir?

Çiğ Köftecilere Hangi KOSGEB Destekleri Sağlanıyor?

Son yılların en avantajlı mesleklerinden bir tanesi olan ve hemen her köşe başında görebileceğiniz çiğ köfteci dükkânlarının çok yaygın olmasında hiç şüphesiz KOSGEB destek programlarının büyük etkisi var. Kuruluş aşamasında sunulan desteğin işletme varlığını büyük ölçüde desteklediği bilinirken yiyecek ve gıda kapsamındaki bu desteklerin farklı başlıklar altında ele alındığı biliniyor.

Çiğ köfteciler için KOSGEB destekleri verilirken dikkate alınan temel unsur NACE Kodu oluyor.

Peki, hangi NACE kodları desteklerden yararlanmaya uygun?

•             10 Gıda ürünlerinin imalatı

•             10.8 Diğer gıda ürünlerinin imalatı

•             46.9 Toptan satışı yapılan gıda maddeleri

•             56 Yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetleri

•             56.29 Diğer yiyecek hizmeti faaliyetleri kodları ile KOSGEB’in destek programlarından yararlanabileceğinizi unutmamalısınız.

Çiğ Köfteci Açmak için KOSGEBe Nasıl Başvuru Yapılır?

KOSGEB destek programlarından yararlanmayı arzulayan girişimciler ister çiğ köfte dükkanı açmak istesin ister başka bir girişime imza atsın temel olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni mutlaka almalıdır. KOSGEB’in destekleyeceği girişimciler için olmazsa olmaz olan bu eğitim belirli kurs tarihlerinde kurumun kendi çatısı altında düzenleniyor. Ücretsiz bir şekilde sunulan ve katılımın zorunlu olduğu bu kurslara katılarak çiğ köfte dükkânı açma noktasında ilk adımınızı atabilirsiniz.

KOSGEB eğitimi sonrası destek almanız kesin değildir. Zira sizlerden talep edilen iş planı ve diğer bütün dokümanları eksiksiz bir şekilde sunarak KOSGEB’in projenize onay vermesini beklemelisiniz. Geleneksel Girişimcilik Desteği bağlamında değerlendirilecek olan çiğ köfte dükkânı açma arzunuzun 50.000 TL’ye kadar geri ödemesiz 100.000 TL’ye kadar da geri ödemeli olarak iki kısımda ele alınabileceğini ifade etmek şarttır. Girişime imza atarken kadınların çok daha avantajlı olduğu ve kadınlara sunulan destek miktarının daha yüksek olduğu söylenebilir. Bu nedenle çiğ köfteci açarken bir kadın üzerinden başvuru yapmak size avantaj getirecektir.

KOSGEB 2020 Destek Programları

Geleneksel Girişimcilik Desteği ve İleri Girişimcilik Desteği bağlamında iki farklı girişimci türüne sunulan desteklerin temel anlamda üretimi canlandırmayı hedeflemesi çiğ köfteci açmak isteyenlerin iştahını kabartıyor. Ancak İleri Girişimcilik Desteği konusunda çiğ köfteciler maalesef destekten yararlanamıyor. Zira makine ve ekipman konusunda kapsama alınmayan çiğ köfteciler sadece Geleneksel Girişimcilik Desteğ’nden faydalanabiliyor.

Çiğ köfteci açmak için hala kafanızda soru işaretleri varsa mvdanismanlik.com sizlere destek olmayı bekliyor.

Nitelikli Eleman Desteği hakkında yazımızı incelemek için buraya tıklayın.