Güzellik Salonu Açmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli ve Güzellik Salonu Açmak İsteyenler İçin KOSGEB Destekleri

20 Temmuz 2020 ile admin

Güzellik salonu açarak yeni bir atılım gerçekleştirmek isteyen pek çok kadın için kuruluş maliyetlerini karşılamada yaşanan sorunlar KOSGEB desteklerine başvurulmasını zorunlu kılıyor. Siz de KOSGEB desteği ile güzellik salonu kurarak hizmet sektörüne katkı sağlamayı arzuluyorsanız ne tür desteklerden yararlanabileceğinizi bu yazımız ile öğrenebilirsiniz.

Hizmet sektöründe güzellik salonu ve kuaför ihtiyacının her geçen gün daha ciddi seviyelere ulaştığı düşünüldüğünde kadınlara hizmet verecek olan salonların hem karlı hem de istihdama katkı sağlayan merkezler olduğu kabul ediliyor. Siz de bir girişimci olarak hem kuaför dükkânı açmak hem de güzellik salonu sahibi olmak için KOSGEB’in sağladığı avantajlardan yararlanabileceğinizi unutmamalısınız. Peki, KOSGEB güzellik salonu açmak için ne tür yardımlar sunuyor?

KOSGEB Güzellik Salonu ve Kuaför Destekleri

İşsizliğin azaltılması ve istihdam seviyesinde çok ciddi iyileşme elde edilmesi maksadı ile başvurulan KOSGEB desteklerinde bay – bayan kuaförü veya güzellik salonu açmak isteyenlere sunulan destekler NACE Kodu esasına göre veriliyor. 2020 yılında söz konusu alanlarda KOSGEB tarafından sunulacak destekler aşağıdaki NACE kodları dikkate alınarak sunulacaktır. Siz de bu NACE kodu ile faaliyet gösteriyor/gösterecekseniz desteklerden yararlanmanız mümkündür.

•             96.02 Kuaför ve diğer güzellik salonlarının faaliyetleri

•             96.02.02 Erkekler için kuaför ve berber işlemelerinin faaliyetleri

•             96.02.03 Kadınlar için kuaför işletmelerinin faaliyetleri

Genellikle kadınların başvurduğu ve bu nedenle de destek oranlarının çok yüksek olduğu güzellik salonu ve kuaför hibe programlarında kadınların yoğun olması erkeklerin destek alamayacağı anlamına gelmiyor. Kadınlara her ne kadar pozitif ayrımcılık yapılıyor olsa da erkeklerin göz ardı edilmediği ve KOSGEB tarafından önemsendiğini ifade etmek gerekir.

Kuaför ve Güzellik Salonu Açmak için Ne Kadar Destek Alabilirim?

Kuaför dükkânı açmak isteyen pek çok kimse için girişimin başarılı bir şekilde gerçekleştirilecek olması çok önemli bir gelişme olsa da girişim kapsamında alınacak desteğin miktarı kişilerin merak ettiği konuların başında geliyor.

Güzellik merkezi veya kuaför dükkânı açmak istediğinizde KOSGEB’in sizi Geleneksel Girişimcilik Desteği bağlamında destekleyeceğini ifade etmek gerekir. Kuruluş desteği ve performans desteği olmak üzere iki kısımda ele alınabilecek olan destek miktarlarının maksimum 60.000 TL düzeyinde olacağı bilinir. Kuruluş desteği olarak yararlanabileceğiniz tutar maksimum 20.000 TL seviyesinde olurken bunun için kadın girişimci olmanızın önemi büyüktür.

Performans desteği noktasında değerlendirme yapıldığında ise kuruluşu takip eden 24 ay içerisinde gerekli sayıda personel istihdam eder ve SGK ödemelerini düzenli gerçekleştirirseniz 40.000 TL tutarında performans desteği alabileceksiniz.

KOSGEB Girişimcilik Desteklerinden Herkes Yararlanabilir mi?

KOSGEB girişimcilik desteklerinde şartları sağlayan herkesin yararlanabileceği barizdir. Ancak şartları yerine getirirken KOSGEB eğitimlerine katılıp sertifika almanız gerektiğini unutmamalısınız. KOSGEB’in açtığı ücretsiz kurslar bağlamında elde edeceğiniz bu sertifika sadece bir ön şartken iş planı ve dokümanların eksiksiz bir şekilde hazırlanması destekten yararlanabilmenize kapı aralar.

KOSGEB destekleri 2020 süreci ile ilgili kafa karışıklığı yaşıyor ve profesyonel destek almadan kuaför dükkânı açamayacağınızı düşünüyorsanız mvdanismanlik.com ile iletişime geçebilirsiniz. Uzmanlarımız size kaliteli destek sunmak için bekliyor!

Çiğ Köfte Bayisi Açmak ve KOSGEB Desteği almak yazımızı okumak için buraya tıklayın.