Kuruyemiş Dükkânı İçin KOSGEB Destekleri

28 Temmuz 2020 ile admin

Kuruyemiş dükkânı açmak isteyenler için çok iyi bir haberimiz var. KOSGEB, kuruyemiş dükkânı açacak olan kişiler için de çeşitli hibe ve destekler sunmaktadır. Siz de bir kuruyemiş dükkânı açmak istiyor ve kendi işinizi kurmak girişiminde bulunmak istiyorsanız KOSGEB’in sizler için özel olarak sunduğu destek ve hibe programlarından yararlanabilirsiniz.

Kuruyemiş dükkanları bilindiği üzere kuruyemiş satışı yapan ve bu satış üzerinden kar elde eden dükkanlardır. Tüketicilerin yoğun bir şekilde talep gösterdiği ürünler arasında yer alan kuruyemişlerin en tazesini ve lezzetlisini müşterileri ile buluşturan kuruyemiş dükkanları birbirinden lezzetli ve efsane kuruyemişlerden kar elde etmek için KOSGEB’i tercih edebilirler. KOSGEB kuruyemiş dükkânı desteği, kuruyemiş dükkânı açmak isteyen girişimcilere son derece önemli fırsatlar sunmaktadır. Söz konusu fırsatları değerlendiren girişimciler ise kuruyemiş dükkanlarını azarken masraflarını en aza indirebilme imkânı ile karşılaşmaktadır. Siz de kuruyemiş sektöründe faaliyet gösterecekseniz ve KOSGEB desteklerini merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız bu yazıyı okumaya devam edin.

KOSGEB Kuruyemiş Dükkânı Desteği

KOSGEB, yeni girişimci desteği adı altında kuruyemiş dükkânı açmak isteyen kişilere destek ve hibe imkânı sunuyor. Tamamen kuruyemiş alanında ticaret yapmak isteyen esnafa yönelik olan bu program ile siz de masraflarınızı en aza indirebilirsiniz. KOSGEB yeni girişimci desteği, girişimcinin işletmesini açmadan önce KOSGEB kursuna katılması ve girişimcilik belgesi alması şartını gerektirmektedir. Bu doğrultuda girişimcilerin öncelikle eğitim alması gerekmektedir. Bunun yanı sıra söz konusu destekten yararlanabilmek için son 1 yıl içinde aynı alanda faaliyet gösteren bir işletmenizin olmaması gerekmektedir.

KOSGEB kuruyemiş dükkânı desteği kapsamında kuruyemiş dükkânı açacak olan kişilere sunulan toplam hibe tutarı 50.000 TL’dir. Ancak KOSGEB söz konusu tutarı tek seferde vermiyor. Siz harcamalarınızı gerçekleştirdikçe KOSGEB’den ödeme alabiliyorsunuz. Yapılan tüm harcamaların dekont ve faturasını önce KOSGEB’e sunmalısınız. Daha sonra paranızı alabilirsiniz.

KOSGEB’in kuruyemiş dükkânı desteği 3’e ayrılmaktadır. Söz konusu destekleri aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür.

  • İşletme kuruluşu desteği kapsamında 2000 TL verir.
  • Kuruluş döneminde ofis donanım, teçhizat, makine desteği olarak 18.000 TL verir. Ödemelerin KDV’si size aittir.
  • İşletme gideri kapsamında personel, kira gideri için 30.000 TL verir. Söz konusu gider ödemeleri her ay verilir. Örneğin 1.000 TL kiranız varsa bu kiranın destek oranı %60 yani 600 TL’dir. 24 ay boyunca da 30.000 TL’yi doldurana kadar kira desteği alabilirsiniz. Aynı durum personeller için de geçerlidir. Ancak personel için sigorta desteği verilmez.

Yukarıda ifade edilenlerden de anlaşılabileceği gibi tüm harcamalarınız hibe kapsamında size geri ödenmez. Geri ödenme oranları girişimcinin kadın, erkek olmasına ve şehrine göre değişkenlik göstermektedir.

KOSGEB Kuruyemiş NACE Kodu

KOSGEB’in sunduğu tüm destek programlarında NACE kodu son derece önemli. Bu nedenle KOSGEB’e başvuru yaparken NACE kodunuzu doğru yazdığınızdan kesinlikle emin olmalısınız. Kuruyemiş NACE kodu 47.21.05’tir. Bu nedenle vergi levhanızda yer alan kodda 47.21.05 şeklindedir. Vergi levhanızın da bu rakamların olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde bahsedilen desteklerden faydalanabilmeniz mümkün değildir.

KOSGEB ve destekler noktasında kafanıza takılan bütün soruları mvdanismanlik.com aracılığı ile giderebilirsiniz.

Karton bardak imalatı KOSGEB destekleri hakkında bilgi almak için tıklayın