Mobilya İmalatı ve Mobilya İmalatına KOSGEB Destekleri

5 Ağustos 2020 ile admin

Mobilyacı açmak ve mobilya imalatı konusunda becerilerini kaliteli ürün imal ederek ortaya koymak isteyenler için işletme kuruluşu ve makine alımında KOSGEB destekleri fark yaratan imkanlar sağlıyor.

KOSGEB; üretimin desteklenmesi ve farklı kesimlerin istihdama katılması adına harika çözümler sunarken mobilya dükkânı açmak arzusundaki girişimcilere de olağanüstü fırsatlar sunuyor. 2020 yılı ile birlikte KOSGEB tarafından sağlanan desteklerin çok daha ciddi boyutlara ulaşması ile birlikte mobilya imalatına ne tür destekler sunulduğu da merak konusu olmaya devam ediyor. Şimdi gelin hep birlikte mobilya imalatı sektöründe kuracağınız işletmeniz için ne tür KOSGEB desteklerinden yararlanabileceğinize daha yakından bir göz atalım!

KOSGEB Mobilya İmalatına Destek Veriyor mu?

KOSGEB; üretimin sürdürülebilir kılınması ve istihdam düzeyinin her geçen gün daha ciddi seviyelere ulaştırılması noktasında çok ciddi çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu anlamda mobilya imalatçılarına da destek ve hibe programları kapsamında yardımcı olunsa da kurum tarafından Mobilya İmalatı Desteği adı altında herhangi bir destek sağlanmadığını ifade etmek gerekiyor. Ancak bu, mobilya dükkânı açmak isteyen kimselerin destek alamayacağı anlamına gelmiyor. Peki, mobilyacı dükkanınızın kuruluş aşamasında ne tür desteklere başvurabilirsiniz?

KOSGEB Mobilya İmalatı Desteği Neleri Kapsıyor?

Mobilya imalatçısı olurken alacağınız desteklerle daha kaliteli ve sürdürülebilir bir üretim için KOSGEB desteklerini göz ardı etmemeniz gerekir. Bu anlamda kurumun sunduğu aşağıdaki destekleri kesinlikle incelemeli ve yararlanmak adına harekete geçmelisiniz.

–              Girişimcilik Geliştirme Destek Programı

–              İşletme Geliştirme Destek Programı

KOSGEB tarafından sunulan en temel program olan Girişimcilik Geliştirme Destek Programı bağlamında kuruluşu 1 yıl içerisinde gerçekleşmiş olan işletmelere hem kuruluş sermayesi hem de çalışanların sigorta primleri noktasında destek sağlanıyor.

Finansal kaynakları kısıtlı olan mobilya imalatçıları için ciddi derecede önem taşıyan bu desteğin yanı sıra İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında üretim tesisinde kullanılan teknolojik cihazlara kullanılan teknoloji sınıfına göre makine – ekipman desteği sunuluyor. Mobilya imalatı gerçekleştirmek için KOSGEB desteği alacak olan işletmeler için teknoloji sınıfının genellikle düşük orta ve düşük teknoloji sınıflarında yer aldığını vurgulamak gerekiyor.

KOSGEB Mobilya İmalatı Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB; girişimcilerin daha kaliteli ve yüksek standartlarda üretim gerçekleştirebilmesi adına ciddi avantajlar sunarken girişimciler de hangi kapsamda destekten yararlanabileceklerini merak ediyor. Bu anlamda mobilya imalatı desteği almayı arzuluyorsanız KOSGEB’in belirlediği birtakım şartları taşımanız gerekir. KOSGEB’in girişimcilik destekleri konusunda dikkate aldığı 3 temel koşul vardır. Bunları aşağıdaki şekilde sıralamak gerekir.

–              Kuruluşu resmen gerçekleşmiş bir işletme olunması,

–              Vergi borcunun bulunmaması,

–              SGK prim borcunun olmaması.

Bu 3 şart sağlayan her mobilya imalatçısı KOSGEB nezdinde desteklere başvurabilmektedir. Peki, destek başvuruları nasıl gerçekleştirilir?

KOSGEB Destek Başvuruları Nasıl Yapılır?

KOSGEB mobilya imalatı destek programlarından yararlanmak adına gerçekleştireceğiniz başvurularla alakalı en kapsamlı bilgileri KOSGEB’in internet sayfasında bulmanız mümkündür. Ancak mobilya imalatı alanında doğrudan sunulan bir destek olmaması kafanızda ciddi bir karışıklığa neden olabilecektir. Bu tarz durumların önüne geçebilmek adına destek ve hibe programları alanında uzmanlaşmış mvdanismanlik.com’dan yardım talep edebilirsiniz. Uzmanlarımız size yardımcı olmak için sabırsızlanıyor.