Tekstil İmalatı KOSGEB Desteği

14 Eylül 2020 ile admin

Tekstil imalatı Türkiye için oldukça önemli bir alan olduğundan KOESGEB bu sektöre oldukça büyük yatırımlar yapılmasını destekler. Giyim ihtiyacının insanlar için bitmek bilmeyen bir arzu olması tekstil sektöründe talebin sürekliliğini sağlar. Talep sürekliliğine karşı arzın yetersiz veya kalite bağlamında iyi seviyede olması girişimcilerin KOSGEB desteği ile tekstil imalatına yönelmelerine olanak tanır. Siz de tekstil imalatı yaparak girişimlerinizi şekillendirmek istiyorsanız KOSGEB ile harika olanaklardan yararlanabileceksiniz.

Sizler için özel olarak hazırladığımız bu yazıda hem tekstil alanında ne tür imkanlardan yararlanabileceğinizi hem de KOSGEB destekleri ile alakalı detayları bulabileceksiniz.

KOSGEB Tekstil İmalatı Destekleri

2020 yılı itibarı ile KOSGEB pek çok alanda destek programları belirlerken bu programlar bağlamında yer alan tekstil sektörü ülkemizde var olan ciddi iş gücünün sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi adına oldukça kritiktir.

KOSGEB 2020 desteklerinden yararlanmak için işletmenize uygun seçenekleri tespit ederek hemen başvuru belgelerinizi hazırlayabilirsiniz. Geleneksel Girişimci Desteği veya İleri Girişimci Desteği gibi imkanlardan yararlanabileceğiniz tekstil sektöründe sadece tekstil ile alakalı hibe ve destek programlarının oluşturulması da gündemdedir. KOSGEB Tekstil Hibeleri adı ile anılan bu programın neler içerdiği ve size ne denli bir finansal kaynaktan yararlanma olanağı sunduğuna gelin daha yakından bir göz atalım!

Tekstil Hibeleri 2020 Nedir?

KOSGEB tekstil hibeleri; tekstil imalatına odaklanmayı arzu eden kadın veya erkek girişimcilerin yararlanmasını sağlar. 2020 yılı itibarı ile tekstil hibeleri konusunda çeşitli değişikliklerin gerçekleştirilmesi hedeflenirken girişimcilerin daha yüksek destekler almasına olanak tanınır. Siz de 2020 yılından başlayarak destek alacaksanız tekstil sektöründe daha yüksek hibelerin sizleri beklediğini bilmelisiniz.

KOSGEB hibeleri kapsamında yararlanabileceğiniz maksimum tutar 2020 yılı için 165.000 TL seviyesindedir. Kullanılacak makine ve teçhizatın teknolojik durumuna göre belirlenen bu seviye çok yüksek bir yatırım olanağı sunar. Minimum düzeylere bakıldığında ise KOSGEB size 50.000 TL kadar bir destek imkânı sunar. Destek programından yararlanmak isteyen tekstil girişimcileri şu yolu izleyebilirler.

Girişiminize Geleneksel Girişimci Desteği bağlamında adım atarak ilk etapta 50.000 TL’ye varan desteklerden yararlanırsınız. Girişimin daha yüksek standartlara taşınmasını istediğinizde ikinci bir başvuru ile İleri Girişimcilik Desteği kapsamında 100.000 TL daha destek alabilirsiniz. Toplamda size sunulacak olan 150.000 TL ile bütün destekten yararlanmış sayılırsınız.

KOSGEB Tekstil Desteği ve İş Planı

KOSGEB tekstil desteklerinden yararlanmak için öncelikli şart bir girişim fikrine sahip olmak olsa da KOSGEB’in sizlere destek sunabilmesi adına bir iş planına da sahip olunması gerekir. İş planı KOSGEB desteğinden yararlanılacak olan süre içerisinde bir fizibilite çalışması olarak kabul edilebilir. Hibenin yerindeliği ve doğruluğunu desteklemek açısından gerekli olan iş planı KOSGEB destek kuruluna sunulması gerekli belgeler arasındadır.

İş planınızı kusursuz bir şekilde oluşturmanız durumunda destekten yararlanmanız daha kolay olacaktır.

KOSGEB Tekstil İmalatı Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB kapsamında bir tekstil işletmeniz varsa veya tekstil işletmesi kuracaksanız tekstil desteklerinden yararlanabilirsiniz. Hibe ve destek konusunda yerine getirmeniz diğer şartlar ise KOSGEB desteklerinden yararlanma genel şartlarıdır. Bunlar; 18 yaşını tamamlamış T.C. vatandaşı olmak, daha önce hibeden yararlanmamış olmak, SGKlı çalışan olmamak ve terör örgütleri ile ilgisi olmamak.

KOSGEB Mobilya İmalat Desteği hakkındaki bilgilendirme yazımızı okumak için tıklayınız.