Mermer İmalatı KOSGEB Destekleri

28 Eylül 2020 ile admin

KOSGEB destekleri kapsamında daha güçlü bir üretim ve daha sürdürülebilir bir ekonomiyi ortaya çıkarmak isteyenler için mermer imalatı destekler kapsamına alınmıştır. Hibe – destek programlarının sadece yeni ürünler ortaya çıkarma değil var olan ürünlere değer katma anlamında da ön plana çıkarılması ülkemizde mermer üretiminin de güçlenmesine yardımcı olur.

Mermer konusunda girişimlerinizi şekillendirmek istiyor ve ekonomik olarak size yardımcı olacak kaynak arıyorsanız KOSGEB seçeneklerini mutlaka değerlendirmelisiniz. Hem firma kuruluşu hem de makine teçhizat konusunda ciddi bir gelişmeye olanak tanıyan KOSGEB’in mermer konusunda sizlere neler sunacağına gelin daha yakından bir göz atalım!

Mermer İmalatına KOSGEB Destek Veriyor mu?

KOSGEB, girişimcilerin yatırım yapmayı planladıkları sektör ve bu sektörün gerektirdiklerine göre farklı destekler sunulabilmektedir. KOSGEB’in temel hedefi üretimin sürdürülebilir kılınması ve daha avantajlı bir noktaya taşınması olurken sektörlerin farklılaşması nedeni ile destek seviyelerinde de değişim gözlemlenir.

Mermer üretim ve işleme tesisleri konusunda KOSGEB destekli bir tesis kurmayı planlıyorsanız Geleneksel Girişimci Desteği’nden ziyade İleri Girişimci Desteği’nden yararlanmanız daha doğru olacaktır. Peki, Mermer imalatı konusunda İleri Girişimci Desteği’nden yararlanacaksanız ne tür ayrıcalıklar sizleri bekliyor olacak?

Mermer İmalatı ve İleri Girişimcilik Desteği

Mermer; Türkiye’nin en önemli üretim alanlarından bir tanesi olurken ülkemizde mermer işleme ve üretim tesis konusunda ciddi bir talep vardır. Girişimcilerin bu stratejik alanda üretim yapmaları zaman zaman ekonomik kaynaksızlıklardan dolayı problemli olsa da KOSGEB kaynak sorununu ortadan kaldırmayı arzular. Tam da bu noktada İleri Girişimcilik Desteği söz konusu olur.

İleri Girişimcilik Desteği; girişimcilerin makine ve teçhizat konusunda daha üst düzey taleplerde bulunması nedeni ile 370.000 TL’ye varan destekleri kapsar. Girişimin daha büyük bir yatırım gerektirmesi nedeni ile destek düzeyinin de yüksek tutulduğu İleri Girişimcilik Desteği bağlamında 4 farklı başlıkta destek programından yararlanmak söz konusu olur. Şimdi gelin mermer alanında KOSGEB desteği alacaksanız size hangi imkanların sunulduğuna bir bakalım!

İleri Girişimcilik Desteği Size Neler Sunar?

İleri Girişimcilik Desteği’nden yararlanarak mermer alanında yatırımlarınızı şekillendirecekseniz Kuruluş Desteği, Performans Desteği, Makine ve Teçhizat Desteği ile Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği’nden faydalanabileceksiniz. Peki, bu başlıklar altında size neler sunulur?

Kuruluş Desteği

Kuruluş desteği işletmenizin bir şahıs firması mı yoksa bir sermaye işletmesi mi olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kişi şirketlerine 5.000 TL KOSGEB desteği verilirken sermaye şirketleri için bu destek 10.000 TL’dir.

Performans Desteği

Destek başvurusunu takip eden 2 yılda işletme bünyesinde çalışan personel ve bu personelin SGK primleri üzerinde senelik 20.000 TL’ye varan desteklerden yararlanılabilir.

Makine ve Teçhizat Desteği

Mermer işletmeniz için makine ve teçhizat satın almanız gereklidir. Bu noktada da sizlere oldukça ciddi destekler sunan KOSGEB; makinelerin teknolojik özelliklerine göre 100.000 TL ila 300.000 TL arasında destekten yararlanabilmenizi sağlar.

Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği

İşletmenizin bir danışman veya mentör sayesinde daha doğru kararlar alabilmesine olanak sağlamak istiyorsanız 10.000 TL düzeyinde Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği alabilirsiniz. Bu destem mermer üretiminize çok önemli katkılar sağlar.

KOSGEB Tekstil imalatı için hibe ve teşvikler hakkında hazırladığımız yazımızı okumak için tıklayınız.

KOSGEB Projenizi sorunsuz ve kolayca çıkartmak için bizimle iletişime geçin.